Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Avustralya Açık 2022: Sabalenka ve Sinner Şampiyonlar

Avustralya Açık 2022: Sabalenka ve Sinner Şampiyonlar

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Güney Yarımkürede Yapılan Tek Grand Slam Turnuvası

Avustralya Açık, güney yarım kürede düzenlenen tek grand slam tenis turnuvasıdır. Bu yıl, gece yarısına kadar süren maçların önüne geçmek için turnuva 15 güne yayıldı.

Sabalenka Üst Üste İkinci Kez Şampiyon

Dünya 2 numarası olan Belaruslu tenisçi Aryna Sabalenka, finalde Çinli Qinwen Zheng’i 2-0 yenerek Avustralya Açık’ta üst üste ikinci kez şampiyon oldu. Sabalenka, 2012 ve 2013 yıllarında turnuvayı kazanan Belaruslu Victoria Azarenka’dan bu yana Avustralya Açık’ta üst üste iki kez tek kadınlar zaferi yaşayan ilk tenisçi oldu.

Sinner, Kariyerinin İlk Grand Slam Şampiyonluğunu Elde Etti

Dünya 4 numarası olan İtalyan tenisçi Jannik Sinner, finalde Rus Daniil Medvedev’i 3-2 yenerek kariyerinin ilk grand slam şampiyonluğunu elde etti. Sinner, Avustralya Açık’ta tekler zaferi yaşayan ilk İtalyan tenisçi oldu ve Djokovic’ten sonra turnuvada şampiyonluğa ulaşan en genç tenisçi unvanını aldı.

“Büyük Üçlü” Dönemi Sonlandı

Avustralya Açık tek erkekler kategorisinde, 2015 yılından bu yana “büyük üçlü” olarak bilinen Novak Djokovic, Rafael Nadal ve Roger Federer dışında bir tenisçi turnuvayı kazandı. Sinner, Djokovic’in 6, Federer’in 2 ve Nadal’ın 1 şampiyonluk yaşadığı bu döneme son verdi.

Diğer Sonuçlar

Tek erkeklerde İspanyol Carlos Alcaraz çeyrek finalde, Japon Naomi Osaka ise ilk turda elendi. Geçen yılın finalistleri Elena Rybakina ve Stefanos Tsitsipas da beklenen performansı sergileyemedi. Rybakina ikinci turda, Tsitsipas ise dördüncü turda rakiplerine yenildi.

86,5 Milyon Avustralya Doları Para Ödülü Dağıtıldı

Turnuvada 86,5 milyon Avustralya doları (yaklaşık 1 milyar 730 milyon TL) para ödülü dağıtıldı. Şampiyonlar ise 3 milyon 150 bin Avustralya doları ödülün sahibi oldu.

İlgili Yazılar