Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Almanya’nın En Büyük Şehir Sarayı Residenz Muenchen

Almanya’nın En Büyük Şehir Sarayı Residenz Muenchen

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Türklerin de Yoğun İlgi Gösterdiği Tarihi Saray

Almanya’nın en büyük şehir sarayı olan Residenz Muenchen, Türk ziyaretçilerin de yoğun ilgisini çekiyor. Saray, mimarisi, oda süslemeleri ve eski kraliyet koleksiyonlarıyla tarih meraklılarının dikkatini çekiyor.

Wittelsbach Hanedanı ve Sarayın Tarihi

11. yüzyıldan 1918’e kadar Bavyera’yı yöneten Wittelsbach ailesi, 400 yılı aşkın süre Residenz Muenchen’i resmi ikametgah ve hükümet merkezi olarak kullandı. Saray, Rönesans’tan Neoklasisizme uzanan geniş bir dönemi yansıtan odaları ve sanat koleksiyonlarıyla dikkat çekiyor.

Geniş Koleksiyon ve Yapının Özellikleri

Residenz Muenchen, 1385’te mütevazı bir Orta Çağ kalesi olarak inşa edildi ve zamanla genişletilerek Almanya’nın en büyük sarayı haline getirildi. Sarayın içinde 10 avlu ve 130’un üzerinde oda bulunuyor. En önemli bölümleri arasında Royal Court, National Theatre, Rezidenz Theatre, Rezidenz Museum, Treasury ve Allerheiling Kirche yer alıyor.

Mücevherler ve Sanat Eserleriyle Dolu

Residenz Muenchen, Wittelsbach hanedanının koleksiyonundan birçok eseri sergiliyor. Özellikle Wittelsbach ailesinin hazinesinde bulunan kraliyet amblemleri, madeni para koleksiyonu, mücevherlerle kaplı kılıçlar ve porselenler gibi eserler büyük ilgi görüyor.

Cuvillies Tiyatrosu ve Özel Eserler

Münih Rezidansı’nda bulunan Cuvillies Tiyatrosu, Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Idomeneo” operasının prömiyerine ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca tiyatro ve müzenin All Saints Court Kilisesi’nde zaman zaman müzik performansları sergilenmektedir.

Gezi Bilgileri ve Ziyaret Saatleri

Öğrencilere ve basın mensuplarına ücretsiz olan müze, mart ayının sonuna kadar her gün 10.00-17.00 arasında ziyarete açıktır. Nisandan itibaren ise 9.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Detaylı bilgilere “www.residenz-muenchen.de” adresinden ulaşılabilir.

İlgili Yazılar