Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. AKP, Turizm Sektörüne Yönelik Kanun Teklifi Sunuyor

AKP, Turizm Sektörüne Yönelik Kanun Teklifi Sunuyor

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Seyahat Acentaları Kanunu Değişiyor

Turist Rehberliği Hizmetinde Değişiklikler

AKP Grupbaşkanı Abdullah Güler, turizm sektörüne yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM başkanlığına sunuyor. Kanun teklifi, “Turist rehberliği meslek kanunu ile seyahat acentaları ve seyahat acentaları birliği kanununda değişiklik yapılmasına dair” 14 maddeden oluşuyor.

Teklif ile turist rehberliği mesleğiyle ilgili değişiklikler yapılıyor. Meslek kuruluşları tarafından açılan sertifika programlarının yeterli olmaması sebebiyle, ülkesel veya bölgesel turist rehberliği eğitim programlarının Turizm Bakanlığı’nın talebiyle ilgili kuruluşlar tarafından düzenlenmesi öngörülüyor. Ayrıca mesleğe kabul başvurularında yabancı dil yeterliliğini belirlemek için sınavlar ÖSYM tarafından yapılacak.

Teklifle ayrıca Çin ve Uzakdoğu dillerinde rehber adaylarını teşvik etmek amacıyla düzenlemeler yapılıyor. Mevcut rehber sayısını artırmak için üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden mezun olan ve yabancı dil yeterliliğine sahip olanların turist rehberi olmaları kolaylaştırılıyor.

Seyahat Acentalarıyla İlgili Değişiklikler

Teklifin bir diğer amacı, seyahat acentalarıyla ilgili düzenlemeler yapmaktır. Teklif kapsamında, turist rehberi bulundurma zorunluluğunun bulunmadığı faaliyetler sırasında rehber bulundurma zorunluluğu kaldırılıyor.

Ayrıca, seyahat acentalarının müşterilerini bilgi ve onayları dışında belirli bir işletmeye yönlendirmeleri karşılığında kendilerine veya yönlendirecekleri kişiye menfaat sağlamaları halinde, belgelerinin Bakanlık tarafından iptal edileceği ve beş yıl süreyle seyahat acentalığı yapamayacakları belirtiliyor.

İlgili Yazılar