Kalın Haber

Adliye önündeki adalet nöbetinde gözaltına alınan Emine Şenyaşar serbest bırakıldı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Adliye önündeki adalet nöbetinde gözaltına alınan Emine Şenyaşar serbest bırakıldı

Adliye önündeki adalet nöbetinde gözaltına alınan Emine Şenyaşar serbest bırakıldı

- - 3 dk okuma süresi

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ı kaybeden Emine Şenyaşar, Urfa Adliyesi önünde “Adalet” talebiyle başlattığı oturma eyleminin 7’nci gününde gözaltına alındı. “Kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla gözaltına alınan Şenyaşar, emniyette alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan Emine Şenyaşar, tekrar adliye önüne gelerek, eylemine devam etti.

SAADET PARTİSİ VE DEVA PARTİSİ YÖNETİCİLERİ AİLEYİ ZİYARET ETTİ

Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, Emine Şenyaşar’ın gözaltı sürecinin takipçisi olacağını belirtmişti.

Saadet Partisi (SP) Urfa İl Başkanı Niyazi Yanmaz ile Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) il başkan yardımcıları anneleri gözaltındayken bekleyişlerini sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret etti.

Ferit Şenyaşar’ı ziyaret eden SP ve DEVA yöneticileri, “Adaletin tecelli etmesi için her zaman yanınızda yer alacağız” dedi. Partililer ayrıca Emine Şenyaşar’ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Öte yandan bu sırada basın mensupları adliye bahçesinden dışarıya çıkarıldı, görüntü almaları engellendi.

NE OLMUŞTU?

Urfa’nın Suruç ilçesinde 2018 Genel Seçimleri öncesi 14 Haziran’da AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesine ait işyerinde başlayan ve Suruç Devlet Hastanesi’ne uzanan saldırıları sonucu, Hacı Esvet Şenyaşar (67), oğulları Adil (36) ve Celal Şenyaşar (41) ile vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız yaşamını yitirdi. Olayda Mehmet, Ferit ve Fadıl Şenyaşar’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi de yaralandı.

Saldırı sırasında yaralanan Fadıl Şenyaşar ve kardeşleri, tedavileri devam ederken gözaltına alındı. Gözaltına alınan Fadıl Şenyaşar, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olaydan 15 ay sonra 18 Eylül 2019’da AKP’li vekilin ağabeyi Enver Yıldız, 50 kişilik koruma ordusuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde teslim olduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.Olaydan 18 ay sonra Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sadece işyerinde yaşanan olaya ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede, Şenyaşar ailesine dönük asıl saldırının yaşandığı hastane boyutuna yer verilmedi. Çocuklarına yönelik saldırı haberinden sonra gittiği Suruç Devlet Hastanesi’nde linç edilerek öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar’a ilişkin ise 2 buçuk yıldır henüz bir yargılama yapılmış değil. (MA)

İlgili Yazılar