Kalın Haber

48 bin bina yüksek riskli
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 48 bin bina yüksek riskli

48 bin bina yüksek riskli

- - 2 dk okuma süresi

Tarih 17 Ağustos 1999’du Kocaeli Gölcük merkezli 7.4 büyüklüğünde deprem yaşandı. Kocaman bir ilçe yok oldu. Çevre şehirlerle birlikte resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti binlerce insan yaralandı ve 600 bin kişi evsiz kaldı.

O facianın üzerinden 22 yıl geçti. Gözler beklenen büyük İstanbul depremine döndü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deprem risk analizi raporunda, İstanbul’da 7,5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelirse 48 bin bina ağır ve çok ağır hasar alacak.

Peki, büyük İstanbul depremine İstanbullular hazır mı? Deprem olduğunda toplanma alanları yeterli olacak mı? Ve yine deprem olduğunda en önemli soru evler ayakta kalabilecek mi?

7 milyon 200 bin civarında bir konut var, konut bina değil yani. Bunun 300 binide şu anda AFAD’ın İstanbul Valiliği ile beraber açıkladığı rakam. Bunun 50 bin kadar binasının da çökmeyle karşı karşıya olduğu apaçık bir vaka. Bunun çok hızlı bir şekilde yenilemeyle önüne geçebiliriz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin raporuna göre, İstanbul’un en riskli yeri ise Haliç’in batısında ve TEM’in güneyinde kalan bölge. Uzmanlar bir an önce kentsel dönüşüm şart diyor.

İlgili Yazılar