Kalın Haber

4. Yargı Paketi'nde sona doğru
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 4. Yargı Paketi’nde sona doğru

4. Yargı Paketi’nde sona doğru

- - 2 dk okuma süresi

Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlanan 4. Yargı Paketi Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşarak hayata geçirilecek.

Paketteki en önemli düzenlemelerden biri kadına yönelik şiddeti önleme adımlarından birini içeriyor. Eşe karşı işlenen suçlarda olduğu gibi boşandığı eşe karşı işlenen suçların ağırlaştırıcı sebep sayılmasını sağlayacak.

Kamuya açılacak davalar öncesinde idareye yapılan zorunlu başvurulara ilişkin 60 günlük cevap verme süresi de 30 güne düşürülecek. Yargılamada yaşanan gecikmelerin önüne geçilmesi ve makul sürede yargılanma hakkı ile hak arama hürriyetinin daha etkin korunması için idari yargı mercilerince verilen nihai kararlar, gerekçesiyle birlikte en geç 30 gün içinde yazılacak.

Tutuklama ve adli kontrolle ilgili de önemli düzenlemeler pakette yer alıyor.

Katalog suçlarda bir kişinin tutuklanabilmesi; kuvvetli suç şüphesinin somut delile dayanmasına bağlı hale getiriliyor. Tutuklama kararlarında adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağını gösteren deliller somut olayda gösterilecek ve kararda yer alacak.

Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına giren işlerde ise adli kontrol süresi en çok 3 yıl. Uzatma süresi de toplamda 3 yılı geçemeyecek. Terör suçlarında ise bu uzatma süresi en çok 4 yıl olacak.

Konutunda evinde bulunmayı gerektiren adli kontrol uygulamasında konutta geçen iki gün, cezanın mahsubunda bir gün olarak hesaplanacak.

Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesi halinde olduğu gibi beraat kararı verilmesi halinde de tespit veya dinlemeye ilişkin kayıtlar, hakim denetimi altında yok edilecek.

İddianamede olayların delillerle ilişkilendirilerek açıklandığı bölümde, yüklenen suçu oluşturan olaylar ve suçun delilleriyle ilgisi bulunmayan bilgilere yer verilemeyecek.

İlgili Yazılar