Kalın Haber

1 Temmuz’dan sonra kalkacak yasaklar! İçişleri Bakanlığı 1 Temmuz 2021 genelgesi yayınlandı mı?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 1 Temmuz’dan sonra kalkacak yasaklar! İçişleri Bakanlığı 1 Temmuz 2021 genelgesi yayınlandı mı?

1 Temmuz’dan sonra kalkacak yasaklar! İçişleri Bakanlığı 1 Temmuz 2021 genelgesi yayınlandı mı?

- - 6 dk okuma süresi

Kabine Toplantısı öncesinde sokağa çıkma yasağından, aşılama ve maske konularına dair konular vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Kabine toplantısı geçtiğimiz gün 15:00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 21 Haziran kabine toplantısında alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından halka açıklandı. Açıklanan kararların 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağı bildirildi. İşte kabine toplantısı sonrasında alınan yeni kararlar..

1 TEMMUZ’DAN SONRA KALKAN YASAKLAR NELER?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararları toplantı sonrası kamuoyuna duyurdu. Buna göre;

-Sokağa çıkma kısıtlamaları(hafta içi, hafta sonu) tümüyle kaldırıldı.

-Şehirler arası seyahat kısıtlamaları toplu ulaşımı kapsayan kurallar kaldırıldı.

-Toplu taşımalarda yaş sınırı kaldırıldı.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçildi.

-HES kodu uygulaması yaygınlaştırılacak, sürdürülecek.

-Müzik kısıtlaması 24.00’e çekildi. Erdoğan, müzik kısıtlamasının saat 24.00’e çekilmesini, “Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur” sözleriyle duyurdu.

60d176ec2af107181c06cdcb

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TEMMUZ AYI TEDBİRLERİ GENELGESİ KARARLARI

1 Temmuz’da kalkacak yasakların detaylarını içeren genelge bugün yayınlandı. 

 

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz’da başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı.

Genelgeye göre, Kovid-19 tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara veren tüm iş yerleri ile sinemalar 1 Temmuz’dan itibaren tekrar açılacak.

Tüm iş yerleri 1 Temmuz’dan itibaren, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre belirlenmiş açılış-kapanış saatleri arasında hizmet verebilecek.
Yeme-içme yerlerinin açık/kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı 1 Temmuz’dan itibaren kısıtlanmayacak.

Kovid-19’la mücadele kapsamında, temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymak kaydıyla, konaklama tesislerindeki kısıtlama ve tedbirlere 1 Temmuz itibarıyla son verilecek.

Nikah/düğün merasimlerinde, kapalı yerler için uygulanan Kovid-19 önlemleri dışında, katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek, yiyecek içecek ikramı yapılabilecek.

Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere, belirlenen esaslara uyulması kaydıyla 1 Temmuz’dan itibaren izin verilecek.

Kahvehane, kıraathane gibi iş yerlerinde oyun oynatılmasına dair kısıtlamalar 1 Temmuz’dan itibaren sona erecek.

Park, bahçe, kamp, piknik/mesire alanı gibi yerlerde Kovid-19’la mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar 1 Temmuz’dan itibaren kaldırılacak.

Faaliyet konusu “nargile salonu/kafesi” olan iş yerlerinin faaliyetlerine verilen ara yeni karar alınıncaya kadar devam edecek, hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılamayacak.

Bangladeş, Brezilya, G.Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantina uygulamasına 1 Temmuz’da son verilecek

Afganistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye gelen ya da son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantina süresi 1 Temmuz’dan itibaren 10 güne düşürülecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında pandeminin başından beri devam eden hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının kalktığını açıklayan Erdoğan, “1 Temmuz itibarıyla başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. Müzikle ilgili kısıtlamayı da 24:00’e çekiyoruz” ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca şehirler arası ve şehir içi toplum ulaşım kısıtlamalarıyla ilgili olarak da “Şehirler arası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşımadaki kısıtlamalar sona eriyor” dedi.

Şehirler arası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşımadaki kısıtlamalar sona eriyor. HES kodu uygulaması yaygınlaştırılarak sürdürülecektir. Konu ile ilgili ayrıntılar, İçişleri Bakanlığımızın genelgesiyle açıklanacaktır. Sırası gelen herkesin aşı olması hayati öneme sahiptir. Bizde aşımızı olarak bilim insanlarımıza olan güvenimizi gösterdik.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Covid-19 aşılama programı ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Son bir haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yapan ülke konumundayız. Hedefimiz birkaç hafta içerisinde aşılamayı 18 yaş üzerindeki nüfusumuzun tamamına açmaktır. Vatandaşlarımdan, aşı konusundaki manipülasyonlara itibar etmemelerini, bu konuda bilim insanlarına kulak vermelerini istiyorum” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar